آغاز دهه فجر مبارک باد..

کسی که  ماه  شب تار   بی قراران  شد        

   انیس جان  و  شفابخش قلب یاران شد

نفوذ چشم و کلامش به جان اثر می کرد      

   همان  که  دلبر و  دلدار رهسپاران  شد

با گسترش قیام مردم و خروج شاه از ایران، شاپور بختیار به عنوان آخرین و تنها امید رژیم پهلوی و سردمداران به عنوان نخست وزیر باقی مانده بود.

در طرف مقابل تظاهرات مردم هر روز پر شورتر و مصمم‌تر می‌شد و شعار استقلال،‌ آزادی، جمهوری اسلامی بعنوان اصلی ترین خواسته مردم در نهضت انقلابی به رهبری امام خمینی مطرح می‌شد.

امام خمینی که شرط ورود خود را به کشور، خروج شاه، اعلام کرده بودند، با فرار شاه در 26 دی 1357، تصمیم به بازگشت گرفتند. قرار بود این رجعت تاریخی در روز پنجشنبه پنجم بهمن 1357 انجام گیرد اما بختیار، با بستن فرودگاه ها مانع از انجام این امر شد.

با انتشار خبر بسته شدن فرودگاهها، مردم خشمگین به خیابان ها ریخته و با تحصن و شعارهای کوبنده، دولت بختیار را تحت فشار شدیدی قرار دادند.  سرانجام، تحصن‌ها و تظاهرات عظیم مردم بختیار را مجبور کرد،‌ فرودگاه ها را باز کند. کارکنان اعتصابی تلویزیون اعلام کردند برای ضبط و پخش مستقیم مراسم آماده‌اند. فرودگاه مهرآباد آماده استقبال از پرواز انقلاب بود.

 روز 12 بهمن 1357، پرشکوه ترین استقبال تاریخی رقم خورد و هواپیمای ایرفرانس در حوالی ساعت 9 صبح در فرودگاه مهرآباد نشست و حضرت امام، با قلبی آرام و مطمئن پس از 15 سال هجرت، پا به خاک میهن اسلامی گذاشتند.

صدها خبرنگار و عکاس و فیلمبردار به ثبت این رویداد تاریخی پرداختند. جمعیت استقبال کننده در طول 33 کیلومتر از فرودگاه امام تا بهشت زهرا که مقصد بعدی امام بود. بین 4 تا 8 میلیون نفر تخمین زده می‌شد. امام از فرودگاه مستقیما به بهشت زهرا رفتند و ضمن ادای احترام به شهدای انقلاب اسلامی، سخنرانی تاریخی خود را در آنجا ایراد کردند. در این سخنرانی امام نخست وزیری شاپور بختیار را غیر قانونی اعلام کرده و فرمودند: «من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم.»

بدین ترتیب از ورود امام ده روز تاریخی که بعدها دهه فجر انقلاب اسلامی نام گرفت، سپری شد تا طومار رژیم پهلوی و 2500 سال استبداد شاهنشاهی برای همیشه در هم تنیده شود.

 

/ 32 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پویا

خدایا؛ آرزو می کنم، آنچه را آرزو کنم؛ که تو دوست داری؛ و آن آرزو را اجابت نمایی که نیک فرجامم نماید ... [گل][گل]

زهرا

آنچه من اسمش را تنهایی گذاشته ام... فقط نبودن توست نه نبودن دیگران...!!! [گل]

خاله نرگس

واقعا استقبال مردم از امام خميني در بهمن ٥٧ در جهان بي نظير بود دهه ي فجر مبارك باد! بله من شيرازي هستم وموقت در چين زندگي مي كنم ان شالله به وطن باز خواهيم گشت، خوش وخرم باشي [گل]

پویا

پرنده به دانه های روی دام خیره بود؛ چگونه بمیرد ...؟! گرسنه و آزاد؛ یا، سیر و اسیر ...؟! [گل][گل][گل]

پویا

خدایا! من دلم قرصه! کسی غیر از تو با من نیست خیالت از زمین راحت ، که حتی روز ، روشن نیست! کسی اینجا نمی بینه ، که دنیا زیر چشماته! یه عمره یادمون رفته ، زمین دارمکافاته فراموشم شده گاهی ، که این پایین چه هاکردم! که روزی باید از اینجا ، بازم پیش تو برگردم! خدایا وقت برگشتن ، یه کم با من مدارا کن شنیدم گرم آغوشت ، اگه میشه منم جا کن [گل][گل]

پویا

جمالت آفتاب هر نظر باد / ز خوبی روی خوبت خوبتر باد کسی کو بسته زلفت نباشد / چو زلفت درهم و زیر و زبر باد . . . حافظ

اهورا...

سلام دوست عزیز وبلاگ زیبایی دارید درصورت تمایل برای تبادل لینک به من اطلاع دهید یاعلی اهورا...

یک خبرنگار

" خمینی ای امام ، خمینی ای امام ... ای گذشته ز جان در ره هدف / ز ما تو را درود ، ز ما تو را سلام " ... ... [گل]